Hviezdy budú na Kanárskych ostrovoch ešte krajšie!

Obyvatelia a návštevníci Kanárskych ostrovov budú mať lepší výhľad na hviezdy. Zabezpečí ho nové pouličné osvetlenie od Signify (Euronext: LIGHT), svetového lídra v osvetlení. Spoločnosť inštaluje inteligentné LED osvetlenie v meste Puerto de la Cruz na severnom pobreží Tenerife. Svietidlá je možné na diaľku stlmiť a obsahujú špeciálnu optiku na zníženie presvetlenia nočnej oblohy, ktoré by mohlo rušiť okolité hvezdárne.

Singapur, Londýn a Barcelona: najlepšie Smart Cities podľa Philips

„Tento projekt je príkladom toho, ako posúvame hranice technológií LED osvetlenia. Nežiadané presvetlenie oblohy z pouličných svetiel spôsobuje problémy astronómom z celého sveta. Mliečna dráha je skrytá pred zrakmi viac ako tretiny ľudstva vrátane 60 % Európanov a takmer 80 % Severoameričanov,“ povedal Paul Peeters, Business Leader Professional Lighting pre Európu v spoločnosti Signify. „Naše pouličné svetlá sú vybavené LED modulmi so špeciálnou optikou, ktorá filtruje modré svetlo a usmerňuje osvetlenie na zem. Tieto energeticky efektívne pouličné svetlá budú bezdrôtovo pripojené k nášmu softvéru pre manažment svetiel, takže môžu byť na diaľku zoslabené alebo zosilnené.“

Regulácia nočnej oblohy

Kanárske ostrovy majú najjasnejšiu oblohu v Európe. Ponúka vynikajúce podmienky na sledovanie hviezd a ostrovy sú domovom viacerých medzinárodne uznávaných hvezdární. Kvalitu ovzdušia ochraňuje aj španielsky zákon (Law for the Astronomical Quality of the Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC ) Observatories), kvôli ktorému musia obce v Tenerife North a La Palma minimalizovať znečistenie ovzdušia. Zakazujú teda použitie vysokotlakových ortuťových lámp alebo lámp s bielym svetlom s niekoľkými výnimkami, ako je športové osvetlenie alebo reklama.

„Pre astronómov a každého, kto rád sleduje hviezdy, je kvalita našej oblohy bezkonkurenčná. Tento vzácny artikel chceme zachovať a zároveň chceme, aby boli naše ulice bezpečnejšie pre obyvateľov a turistov,“ povedal Lope Afonso, starosta Puerto de la Cruz. „Tieto najnovšie technológie spĺňajú potreby lokálnych hvezdární a pomáhajú nám znížiť náklady na elektrinu na verejné osvetlenie o približne 65 % a zároveň poskytujú základ pre ďalšie služby inteligentného mesta. Chceme, aby sa Puerto de la Cruz stalo jedným z najinovatívnejších miest v Európe, preto sme si vybrali za partnera spoločnosť Signify.“

Základ pre inteligentné mestá

Projekt pozostáva z inštalácie 6 000 pouličných svetiel. Jeho súčasťou je aj pilotný projekt so 100 svietidlami Philips SR, ktoré je možné vybaviť senzormi od ostatných výrobcov (senzor hluku, znečistenia, dopravnej premávky atď.) a spárovať so softvérom od Signify. Testovanie tejto technológie podporuje víziu obcí spoznávať riešenia inteligentných miest pre lepšie služby občanom a životnému prostrediu. Inštalácia je ovládaná systémom Interact City a mala by byť dokončená v auguste.

Projekt tiež demonštruje kontinuálne inovácie spoločnosti Signify v segmente energeticky efektívnych LED technológií a jej vedúce postavenie v osvetlení pre Internet vecí.

Signify je nový názov spoločnosti Philips Lighting od 16. mája 2018. Právny názov Signify bude prispôsobený na Slovensku v priebehu roka 2018 a začiatkom roka 2019.

Projekt Puerto de la Cruz

  • Firma ImesAPI bude dohliadať na inštaláciu celkovo 6 000 svetiel, ktorú aj zabezpečí.
  • 3 000 Philips Luma a 1 500 Philips ClassicStreet svietidiel bude monitorovaných, ovládaných a diaľkovo spravovaných pomocou systému Interact City od Signify.
  • Do Interact City sa pridá 1 500 lámp so sodíkovými výbojkami z existujúcej inštalácie. Využijú sa konektorové súpravy a manažment 165 kabinetov.
  • Súčasťou bude aj pilotný projekt so 100 svietidlami Philips SR, ktoré sú vybavené dvoma zásuvkami (jedna je navrchu a druhá naspodku každého svietidla) kompatibilnými so štandardom Zhaga.
  • Očakáva sa 65 % ušetrenie nákladov na energie v porovnaní s tradičným osvetlením.

Ako funguje osvetlenie, ktoré nepresvetľuje oblohu

  • LED moduly v svietidlách obsahujú špeciálnu farebnú optiku, ktorá filtruje modré svetlo. Táto optika tiež upravuje smerovanie svetla pre jeho optimálnu distribúciu.
  • Nové pouličné osvetlenie spĺňa štandard IAC.
  • LED moduly sú približne o 16 % efektívnejšie vo výkone v porovnaní s jantárovými LED svietidlami, ktoré sa v minulosti používali na zmiernenie osvetlenia oblohy.
  • Signify nasadilo podobné pouličné osvetlenie, ktoré bolo navrhnuté, aby bolo prívetivejšie k netopierom.

O spoločnosti Signify

Signify (Euronext: LIGHT) je svetový líder v osvetlení pre firmy, spotrebiteľov a Internet vecí. Jeho Philips produkty, pripojené svetelné systémy Interact a služby so zameraním na dáta prinášajú prínos pre biznis a transformujú životy v domácnostiach, budovách a vo verejných priestoroch. S predajmi za rok 2017 na úrovni 7 miliárd eur, približne 32 000 zamestnancami a prítomnosťou v 70 krajinách odomyká Signify úžasný potenciál svetla pre jasnejšie životy a lepší svet. Informácie o novinkách sú dostupné na webovej stránke Newsroom a sociálnych sieťach Twitter a LinkedIn. Informácie pre investorov sú k dispozícii na stránke Investor Relations.

Tags from the story
, ,
Written By
More from redakcia

Zážitok na celý život: Extrémne lyžovanie v kanadskej Arktíde

Dvaja polárni priekopníci dopravia dobrodruhov na tie najvyššie vrcholky hôr v Kanade....
Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *