Doprajte si kúpeľ, načerpajte silu a novú chuť do života!

Termálna voda s jej blahodárnym vplyvom na ľudský organizmus je vyhľadávaná od nepamäti. Vodoliečba ako forma terapie bola uznávaná už starými Rimanmi a Grékmi. S pompéznosťou stavali akvadukty, ktoré privádzali do miest čistú horskú vodu na pitie i kúpanie. Vedeli si dopriať kúpeľ, pričom vodu používali na povzbudenie i uvoľnenie tela.

Švajčiarsky Waldhotel povýšil wellness na novú úroveň

Vodoliečba, alebo hydroterapia, to sú vlastne vaňové kúpele s mechanickým a tepelným účinkom. Podporujú cievnu a lymfatickú cirkuláciu a mobilizuje nervový, endokrinný, kardiovaskulárny, respiračný i imunitný systém. Reakcia organizmu nenechá na seba dlho čakať a prejaví sa zvýšenou povrchovou teplotou tela. Ovplyvnení je tak nervový, kardiovaskulárny, dýchací a imunitný systém. Vďaka chemickému účinku minerálnej vody vstupujú minerálne látky hlbšie do kože.

Ďalšou z vyhľadávaných procedúr je termoterapia, ktorú tvoria bahenné, parafínové, či rašelinové zábaly. Teplota obkladov 50 – 55°C účinne prehreje postihnutú časť tela, čím dochádza k zvýšenej látkovej výmene a úľave od bolesti. Teploliečebné procedúry uvoľňujú svalstvo, zmierňujú  kŕče, zlepšujú výživu a funkcie orgánov, tlmia bolesť, povzbudzujú obranyschopnosť organizmu. Obklady navyše pôsobia relaxačne a uvoľňujúco a majú tiež skrášľujúce účinky.

Čo sa lieči v Turčianskych Tepliciach? 

Bohato mineralizovaná (sírany, hydrouhličitany, vápnik, horčík, železo a ďalšie) turčianska termálna voda má dokázateľne liečivé účinky na ochorenia pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické ochorenia. Z urologického hľadiska pre zvýšený obsah síranu vápenatého – CaSO4, je veľmi vhodná pri kameňoch a piesku v močových cestách.

Mineralizovanú vodu z Turčianskych Teplíc sa odporúča piť pri zápaloch prostaty, pretože obsahuje veľa vápnika a magnézia, ktoré pôsobia protizápalovo a protialergicky.

Pre vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru je minerálna voda veľmi vhodná aj na pitné kúry, ktoré pôsobia proti osteoporóze a viacerým typom obličkových kameňov a črevných ťažkostiach.
Z hľadiska zažívacieho systému sa ju odporúča piť pri zápaloch sliznice hrubého čreva. Ďalej je vhodná aj pri ochoreniach žlčníka, pretože zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Skompletizovali sme pre vás kompletný zoznam vodoliečebných procedúr, ktoré si môžete v Turčianskych Tepliciach dopriať.

Aromaterapia na odbúranie stresu a depresiám

Aromaterapia je charakteristická svojimi antidepresívnymi účinkami. Ide o termálny vaňový kúpeľ v turčianskej minerálnej vode (36-38°C), do ktorej sú pridané éterické oleje (silice) podľa Vášho výberu. Odporúča sa predovšetkým pri kožných chorobách, bolestiach svalov, napätí, únave a nespavosti, a pri chronických zápalových procesoch. Éterické oleje majú antidepresívny účinok, odstraňujú nervové napätie, pocit úzkosti a vyčerpania. Zlepšujú koncentráciu, pôsobia antibakteriálne, zlepšujú dýchanie a cirkuláciu krvi, zmierňujú zažívacie problémy a pomáhajú pri bolestiach neurologického a gynekologického pôvodu.

Rašelinový kúpeľ zvoľte na regeneráciu celého organizmu

Rašelinové kúpele regenerujú celý organizmus a vyhladzujú pokožku. Ide o  kombináciou jemne mletej balneologickej rašeliny a turčianskej liečivej minerálnej vody (36-38°C), ktorá príjemne prehrieva telo a regeneračne pôsobí na celý organizmus. Po absolvovaní rašelinového kúpeľa sa vám zlepší prekrvenie a zvýši činnosť svalstva. Ďalším benefitom sú kozmetické účinky v podobe prekrvenia a vyhladenia pokožky. Rašelinové kúpele sa odporúčajú pri chronických reumatických ochoreniach, artrózach, bolestiach chrbtice, gynekologických ochoreniach, klimakterických problémoch, vhodné sú aj pri obezite a celulitíde.

Bahenný kúpeľ pre hladkú, hydratovanú a napnutú pokožku

Bahno z mŕtveho mora je známe svojimi zázračnými účinkami. V kombinácii s turčianskou liečivou minerálnou vodou (37-38°C) má aj dezinfekčné, regeneračné a kozmetické účinky.  Bahenný kúpeľ sa odporúča pri ochoreniach pohybového aparátu (kĺby, osteoporóza, poúrazové stavy), kožných ochoreniach (psoriáza, kožné ekzémy), gynekologických chorobách (stavy po zápalových procesoch), na zmiernenie priebehu ochorenia dýchacích ciest, pri cievnych ochoreniach (kŕčové žily a hemoroidy). Procedúra trvá približne 30 min., pričom nie lekársky predpis nie je potrebný.

Bylinný kúpeľ blahodarne prehreje telo, očistí myseľ a dušu

Šalvia, nechtík, levanduľa alebo medovka? Vyberte si svoj bylinkový odvar a relaxujte v turčianskej liečivej minerálnej vode (37-38°C). Blahodarne si prehrejete celé svoje telo. Bylinky sa indikujú sa podľa konkrétneho zdravotného problému. Šalvia má napríklad protizápalový účinok. Pôsobí ako dezinfekčný prostriedok pri kožných chorobách spôsobených plesňami a je vhodná aj pri ekzémoch. Nechtík sa odporúča pri streptokokových a stafylokokových infekciách kože a na popáleniny. Levanduľa je účinná pri stavoch psychického napätia a depresiách. Pomáha aj pri niektorých gynekologických ochoreniach a zápaloch. Medovku zvoľte pri kŕčoch, nervovej vyčerpanosti spojenej s nespavosťou, pri srdcovej neuróze, alebo migréne.

Smaragdový kúpeľ pomôže zrelaxovať celé telo

Smaragdový kúpeľ dokáže výrazne uvoľniť svalstvo a zrelaxovať celé telo. Príjemný kúpeľ v termálnom bazéne s turčianskou liečivou minerálnou vodou (38°C) upokojuje. Zelená farba smaragdu je najdôležitejšia farba s liečivou silou. Vďaka nej má bazénový kúpeľ okrem chemického a tepelného pôsobenia vody aj relaxačný a analgetický účinok. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje špeciálna hudba, ktorá navodzuje stav harmónie a pohody. Smaragdovým kúpeľom si výrazné uvoľníte svalstvo, zlepšíte prekrvenie a dosiahne pokles krvného tlaku. Odporúča sa najmä pri pohybových a neurologických ochoreniach, gynekologických a urologických problémoch.

Minerálny vaňový kúpeľ na prekrvenie a celkové uvoľnenie

Doprajte si aj relaxačný vaňový kúpeľ v turčianskej liečivej minerálnej vode (36-38°Celzia), ktorá blahodarne pôsobí na ľudský organizmus. Vplyvom účinného pôsobenia minerálov a teploty vody dochádza k prekrveniu, uvoľneniu a zlepšeniu pohyblivosti kĺbov. Medzi liečebné účinky patrí výrazné uvoľnenie svalstva spolu s  preventívnymi, liečebnými a rehabilitačnými účinkami. Minerálny vaňový kúpeľ sa sa odporúča pri chronických ochoreniach, poúrazových a pooperačných stavoch. Samotná procedúra trvá cca. 30 min., pričom lekársky predpis nie je potrebný.

Citrínový kúpeľ pre pocit aktívnej životnej energie

Uhličitý minerálny vaňový kúpeľ sa pripravuje nasýtením vody CO2. Oxid uhličitý pôsobí priaznivo na celý organizmus. Kúpeľ je pomenovaný podľa vzácneho kameňa rozličných odtieňov žltej farby – citrínu, ktorý prináša pocit aktívnej životnej energie a očisty. Citrínový kúpeľ prekrvuje tkanivá, odplavuje z tela jedovaté látky, odstraňuje migrény, bolesti hlavy a chrbtice. Odporúča sa predovšetkým pri tzv. civilizačných chorobách medzi ktoré sa patria chronické poruchy obehového ústrojenstva, vysoký tlak, skleróza cievneho systému, stavy po zápaloch srdcového svalu a chlopní, operácie kŕčových žíl, gynekologické choroby.

Lazuritový kúpeľ na upokojenie a imunitný systém

Perličkový vaňový kúpeľ v turčianskej liečivej minerálnej vode (36-38°C), pri ktorom bublinky stúpajú od dna k povrchu a jemne masírujú pokožku. Sýtomodrý kúpeľ, pomenovaný podľa vzácneho polodrahokamu, pôsobí na organizmus mimoriadne upokojujúco. Kúpeľ vhodne dopĺňa vdychovanie prírodných silíc. Doprajte si ho ak potrebujete posilniť krvný obeh, znížiť krvný tlak, zlepšiť kožný tonus, uvoľňiť svaly stimulovať imunitný systém. Odporúča sa pri bolesti, únave a strese, rehabilitácii pohybového ústrojenstva a poúrazových stavoch, cukrovke, nespavosti, klimakterických problémoch.

Podvodná masáž na stuhnuté svaly a zlepšenie krvného obehu

Podvodná masáž vykonávaná vodným prúdom, tlak vody pri masáži je 0,2 -0,4 MPa, teplota 36-37°C. Procedúra je pomenovaná podľa jedného z najmocnejších gréckych bohov, ktorý rozhodoval o všetkom, čo sa dialo pod morskou hladinou. Podvodná masáž pôsobí na uvoľnenie stuhnutých svalov a spojivových tkanív, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje bolesti, čiastočne uvoľňuje kĺby, pôsobí regeneračne na celé telo. Odporúča sa pri všetkých pohybových ochoreniach. niektorých neurologických problémoch,

Škótske streky na osvieženie celého organizmu

Stimulujúca a dráždivá procedúra založená na pôsobení silného prúdu vody (striedavo teplej a studenej vody). Sila prúdu masíruje jednotlivé časti tela a uvoľňuje svalstvo. Pomenovaná podľa liečivého drahého kameňa s rovnomenným názvom. Škótske streky výrazne osviežujú celý organizmus, podporujú látkovú premenu, upravujú krvný tlak. Odporúčajú sa pri stresoch prepracovanosti, nespavosti, na celkovú regeneráciu organizmu.

Zafírový kúpeľ posilní krvný obeh, zníži krvný tlak a uvoľní svaly

Celotelový vírivý kúpeľ v malom bazéne s turčianskou liečivou minerálnou vodou (37 °C). Upokojí a jemne vymasíruje tkanivá celého tela, čím sa uvoľní preťažené a podráždené svalstvo. Mimoriadne priaznivo pôsobí pri liečbe chorôb srdca. Pri procedúre klient sedí v bazéne. Zafírový kúpeľ posilňuje krvný obeh, znižuje krvný tlak, uvoľňuje svaly, stimuluje imunitný systém, urýchľuje úľavu od bolesti a únavy, prospešne pôsobí na psychiku, odbúrava úzkosť a napätie. Odporúča sa pri rehabilitácii pohybového ústrojenstva a poúrazových stavoch, nespavosti, klimakterických problémoch.

Vírivá kaskáda na prekrvenie pri súčasnej aktivácii kožných receptorov

Vodoliečebná procedúra, ktorá sa aplikuje na dolné končatiny a sedacie svaly v špeciálne tvarovaných vaniach. Jemná masáž trysiek a pôsobenie turčianskej liečivej minerálnej vody (37-38°C) zlepšuje prekrvenie a súčasne aktivuje kožné receptory. Táto procedúra uvoľňuje svalovú a kĺbovú, stuhnutosť, má liečebný a relaxačný a regeneračný účinok, Odporúča sa pri stavoch po operácii alebo úraze pohybového aparátu, skrátení svalov a periférnych obrnách, cukrovke, nespavosti, klimakterických problémoch.

Vírivý kúpeľ na horné končatiny

Ide o vodoliečebnú procedúru, ktorá sa aplikuje na horné končatiny v špeciálne tvarovaných vaniach. Jemná masáž vírivej vody a pôsobenie turčianskej liečivej minerálnej vody zlepšujú prekrvenie horných končatín a súčasne aktivujú kožné receptory. Vírivý kúpeľ na horné končatiny uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť, zlepšuje kondíciu a pohyblivosť končatín. Odporúča sa pri rehabilitácii po úrazoch a operáciách, iných ochoreniach horných končatín.

Whirlpool ako obľúbený celotelový vírivý kúpeľ

Celotelový vírivý kúpeľ uľaví od bolesti a únavy. Celotelový vírivý kúpeľ v malom bazéne s turčianskou liečivou minerálnou vodou (37 °C). Upokojí a jemne vymasíruje tkanivá celého tela, čím sa uvoľní preťažené a podráždené svalstvo. Mimoriadne priaznivo pôsobí pri liečbe chorôb srdca. Liečebné účinky: posilňuje krvný obeh, znižuje krvný tlak, uvoľňuje svaly, stimuluje imunitný systém, urýchľuje úľavu od bolesti a únavy, prospešne pôsobí na psychiku.

Zdroj: www.therme.sk

Written By
More from redakcia

Nastupovať! Luxusné vlaky Golden Eagle vyrážajú naprieč Britániou

Poznávanie krajiny z pohodlia vlaku sa opäť raz stalo jedným z veľkých potešení mnohých...
Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *