Prvý a jediný kompletný sprievodca najväčšími svetovými výstavami jácht na Slovensku

Pre milovníkov jácht sú výstavy jácht čímsi nezabudnuteľným. Stačí sa spýtať desiatok tisícov majiteľov po celom svete. Každoročne navštevujú špičkové výstavy a kupujú si nové plavidlá. Najnovšie motorové jachty možno vidieť v Cannes v septembri a najväčšie superjachty sveta v Monaku koncom roka. Odtiaľ sa prehliadková sezóna presúva na ostrov Fort Lauderdale v októbri.

Otváracie ceremoniály bývajú vždy elektrizujúce. Jachty totiž zostávajú najžiadanejšou komoditou pre milionárov. Stali sa modernými, luxusnými obydliami na vode, pričom dokážu súperiť s akýmkoľvek luxusnými apartmánom vo výškovej budove. Hlavným dôvodom, prečo ľudia milujú lode je sloboda, ktorú ponúkajú.

Superjachta Heesen Omaha v rukách nového šťastného majiteľa

Žiadne iné obydlie nedokáže ponúknuť taký pocit slobody ako práve jachty. Ich majitelia si môžu vychutnávať ten najlepší pohľad na panorámu Monte Carlo a o týždeň neskôr šnorchlovať v odľahlej zátoke na vzdialenom gréckom ostrove.  Už chápete prečo sú výstavy lodí a jácht také vyhľadávané? Tu je zoznam 16-tich najlepších svetových akcií.

Boot Düsseldorf 19.01. – 27.01.2019

Táto výstava je naplánovaná na 19. – 27. januára 2019. Boot Düsselforf oslávi v roku 2019 päťdesiat rokov svojej existencie. Vstupenky sú v predpredaji už teraz. Šestnásť výstavných siení sa rozprestiera na rozlohe viac ako 220 000 metrov štvorcových. Ide o prehliadku lodí, ktorá ponúka až 18 tematických oblastí oslavujúc všetko čo nejakým spôsobom súvisí s vodou. (plachetnice, motorové člny, super jachty, vybavenie pre potápačov a podobne). Medzi vystavovateľov sa radia výrobcovia ako Azimut, Ferretti, Princess, Fairline a Sunseeker. Ak uprednostňujete plachtenie, môžete sa pozrieť na modely od spoločnosti Amel, Bénéteaum, CNB, Swan Nautor, Solaris a ďalšie. V roku 2018 prišlo na výstavu 1923 vystavovateľov z 68 rôznych krajín sveta.

Miami International Boat Show 14.02 – 19.02.2019

Jednou z dvoch výstav, ktoré sa konajú v Miami je Miami International Boat Show (MIBS). Menšie plavidlá a lode sa vystavujú v Miami Beach Convention Centre, pričom dĺžka tej najväčšej bola menej ako 15 metrov. Pred dvoma rokmi sa výstava MIBS presťahovala na Miami Marine Stadium na Key Biscayne. Týmto sa v priebehu jednej noci premenila na výstavu svetovej úrovne. V roku 2018 sem zavítalo viac ako 1 300 lodí od 170 vystavovateľov z USA, Európy a Ázie. Organizátori presunuli výstavu plachetníc do Virginia Key a pridali sortiment praktických doplnkov  od významných výrobcov elektroniky. Prehliadka sa nachádza len pár minút od dediny Coconut Grove – s jej očarujúcimi kaviarňami, parkmi a obchodmi – a centra mesta Miami, s umeleckými galériami a reštauráciami.

Miami Yacht Show 14.02. – 18.02.2019

Pôvodne Yachts Miami Beach teraz Miami Yacht Show na Collins Avenue.  Miami Yacht Show je naplánovaná na 14. – 18. februára 2019, pričom sa bude konať na novom mieste v Biscayne Bay severne od centra mesta Miami. Nové miesto je vhodnejšie na prezentáciu veľkých super jácht. Prístav Ocean Gardens Deep Harbor na ostrove Watson pojme veľké jachty – až do 150 metrov. Organizátori očakávajú viac ako 500 lodí a jácht a do pozornosti dávajú novú AquaZone. Návštevníci si tu môžu pozrieť ukážky vznášania sa nad vodou, podvodné skútre SeaBob a ďalšie. Nezabudnite sa prísť pozrieť ani na luxusné automobily a súkromné ​lietadlá.

Dubai International Boat Show 26.02. – 02.03.2019

Medzinárodná výstava lodí Dubai International Boat Show (DIBS) je naplánovaná na 26.02 až 02.03 2019. Ide o skutočnú slávnosť jachtárov z celého sveta. Prehliadka spája 26 000 návštevníkov zo 76 krajín sveta. Vystavujú tu všetky najvýznamnejšie americké a európske jachtárske značky, nehovoriac o miestnych lodeniciach. Pozdĺž Superyacht Avenue na Car Promenade sa súbežne zvykne konať aj výstava super športových automobilov. Dubaj je známy svojim medzinárodným životným štýlom, čo je vidieť najmä v reštauráciách hotela Armani, alebo v kaviarňach v Dubajskom prístave. Emirát sa môže pochváliť obchodným centrom svetovej úrovne, akým je napr. Dubai Mall s obchodmi s najexkluzívnejšími značkami a vnútornou zjazdovkou so skutočným snehom. Na najvyššej budove sveta Burj Khalifa so 124-poschodiami sa nachádza vyhliadková plošina, ktorá poskytuje dych berúci  výhľad na rýchlo rastúce mesto.

Palm Beach International Boat Show 28.03. – 31.03.2019

Palm Beach International Boat Show sa bude konať od 28. do 31. marca 2019. Kvalita tejto výstavy sa v posledných rokoch neustále zlepšuje, pričom začínajú pribúdať dodatočné doky, viac jachtárskych značiek a čoraz väčšie jachty. Hodnota všetkých tu prezentovaných jácht sa vyšplhala do výšky približne 1,2 miliárd dolárov. Tento rok bol po prvý krát otvorený krytý klubový prístav s barom, ktorý sa stal akousi oázou a srdcom prehliadky. K dispozícii je program AquaZone zahŕňajúci ukážky vznášania sa nad vodou jetpacks, paddleboarding či iné vodné hračky. Prehliadku výstavy môžete skombinovať s nakupovaním na Worth Avenue. Exponáty v múzeu Henry Morrison Flagler alebo v Kravis Centre for Performing Arts môžu byť ďalším kultúrnymi rozptýlením.

Singapore Yacht Show 11.04. – 14.04.2019

Prehliadka špičkových jácht, super športových automobilov, luxusnej módy, hodiniek a šperkov. To je Singapore Yacht Show, ktorá sa bude konať 11. apríla až 14, 2019 v Marina One°15 v Sentosa Cove na ostrove Sentosa. S podporou Singapurskej vlády a medzinárodnej komunity pre jachting sa môžu hostia pozrieť na takých vystavovateľov ako Azimut, Benetti, Feadship, Ferretti, Gulf Craft, Heesen, Lürssen, Monte Carlo Yachts, Sanlorenzo, Westport a iné. V roku 2018 prišlo v priebehu štyroch dní viac ako 15 000 návštevníkov. Rozloha výstavných priestorov je takmer 90 500 štvorcových stôp. Tento rok bolo možné vidieť viac ako 90 jácht a 14 svetových a ázijských premiér.

MYBA Charter Show 30.04. – 03.05.2019

Vráťme sa do Barcelony na MYBA Charter Show, ktorá sa bude konať 30. apríla až 3. mája 2019 v OneOcean Port Vell. Prehliadka je určená pre všetkých tých, ktorí jachty ponúkajú na prenájom alebo si ich prenajímajú. Tento rok prišlo na akciu 1 885 návštevníkov, pričom bolo možné vidieť 53 jácht od 96-tich vystavovateľov. Každoročne sa tu konajú gurmánske preteky šéfkuchárov, pričom sa súperí v rôznych disciplínach. Tento rok boli k videniu legendárne jachty, ako napríklad 80 metrová superjachta Oceanco Alfa Nero a 77 metrová prieskumná jachta Legend od výrobcu Icon Yachts. Zastupovali ich firmy Burgess a Camper & Nicholsons.

Newport Charter Yacht Show 17.06. – 20.06.2019

Táto americká výstava jácht je jedinečná, pretože sa jej zúčastňujú iba jachty určené na prenájom. Newport Yacht Charter Show sa bude konať od 17. do 20. júna 2019. Ide o odborná akciu ktorá je určená pre majiteľov a maklérov z charterového sektora. K dispozícii sú štyri dni otvorených dverí, kedy sú jachty plne k dispozícii. Počas poslednej prehliadky v roku 2018 bolo možné vidieť 24 jácht určených na prenájom. Počnúc 60 metrovou jachtou Blue Moon až po 16-metrový plachetnicový katamarán Tohora. Kuchári tu dávajú na obdiv svoje kulinárske zručnosti, zatiaľ čo kapitáni predvádzajú jedinečné vlastnosti plavidiel (vodné hračky, luxusné salóniky alebo plážové kluby). Newport poskytuje so svojimi historickými budovami z 19. storočia na ulici Cliff Walk a butikmi na ulici Thames perfektnú atmosféru.

Sydney International Boat Show 02.08. – 06.08.2019

Medzinárodné kongresové centrum v Sydney a priľahlé Cockle Bay Marina v Darling Harbour boli miestom 51. ročníku Sydney International Boat Show v Sydney, ktorá sa konala od 2. do 6. augusta 2018. Tejto akcie sa zúčastnili nielen jachty všetkých veľkostí od renomovaných staviteľov z celého sveta, ale aj všetky druhov doplnkov, bazénov a podobne. Aby toho nebolo málo k výstave sa pripojilo aj International Dive Expo. Termíny na rok 2019 ešte neboli oznámené.

Cannes Yachting Festival 11.09.2019 – 16.09.2019

Cannes je známy najmä svojim filmovým festivalom, ale Cannes Yachting Festival – od 11. do 16. septembra 2018 – priťahuje viac návštevníkov, pričom je oficiálnym štartom novej sezóny. V uplynulom roku pri príležitosti 40. výročia výstavy sa od-prezentovalo 600 lodí, vrátane jácht dlhších ako 45 metrov a 108 svetových premiér. Najväčším prekvapením bola v roku 2018 premiéra  50-metrovej super jachty Baglietto, ktorú navrhol Francesco Paszkowski. K dispozícii býva taktiež veľký výber plachetníc a iných špeciálnych jácht. Viac ako 50 000 návštevníkov, z ktorých asi polovica pochádza mimo Francúzska prichádza na túto akciu s veľkým očakávaním. Prehliadka sa koná sa v srdci mesta s desiatkami kaviarní, barov a reštaurácií.

TheYachtMarket.com Southampton Boat Show 14.09. – 23.09.2019

V dňoch 14. až 23. septembra sa bude konať TheYachtMarket.com Southampton Boat Show, ktorá oslavuje 50 rokov svojej existencia. Organizátori očakávajú viac ako 100 lodných debutov a viac ako 500 vystavovateľov. Niektorí z nich zdôrazňujú výskum v oblasti životného prostredia. Okrem tohto jubilea sa bude oslavovať aj 50. výročie prvej nepretržitej plavby naprieč zemeguľou, ktorú absolvoval jeden človek a ktorého meno je Sir Robin Knox-Johnston. Športovci a celebrity posledných 50-tich rokov sú srdečne vítané. Všetky páry, ktoré oslávia 50 rokov svojho manželstva dostanú na výstavu voľný vstup. Okrem jácht a lodí budú k videniu aj rôzne kajaky, paddleboards a plachetnice. Najviac vzrušujúcou časťou bude pravdepodobne hodinová jazda na palube motorovej jachty.

Salone Nautica 25.09. – 28.09.2019

Prístavné mesto Janov charakterizuje talianska národná výstava, ktorá sa koná každý rok od 25. do 28. septembra. Ide o jedno z najdôležitejších európskych jachtingových podujatí. Spoločnosť Salone Nautica ponúka 1 000 lodí od talianskych výrobcov jácht, ako sú jachty Sanlorenzo, Azimut a Monte Carlo, ako aj netalianske značky ako Swan, Bertram, Beneteau a Hanse Yachts. Je rozdelená na motorové jachty, plachetnice, motorové člny a prívesné člny. Janovská show sa vyznačuje nenapodobiteľnou atmosférou, ktorú organizátori nazývajú “zážitok z mora”. Súčasťou prehliadky sú skúšky v daždi na pobreží Stredozemného mora, veľké športové rybárske výlety a podujatia pre potápačov, kajakárov a milovníkov malých lodí. Okrem prehliadky ponúka Janov veľa ďalších atrakcií s okúzľujúcimi kaviarňami na ulici Via Garibaldi, bazilikou Santa Maria di Castello či Janovské akvárium a múzeum umenia Chiostro dei Canonici di San Lorenzo.

Monaco Yacht Show 26.09. – 29.09.2019

Každý september sa od roku 1991 jachtársky nadšenci, kupujúci, nájomci, stavitelia jácht a sprostredkovatelia schádzajú v monackom kniežatstve. Tohtoročná Monaco Yacht Show privíta 120 super jácht od staviteľov, majiteľov a charterových maklérov po celom svete. 40 z týchto jácht bude mať celosvetovú premiéru. Priemerná dĺžka všetkých jácht je 50 metrov, pričom v tomto roku bude možné vidieť až sedem super jácht o dĺžke medzi 70 a 100 metrov. Štyri z nich budú mať svoju svetovú premiéru. Všetci milovníci vodných športov si budú môcť prezrieť a niekedy aj vyskúšať 40 rôznych technologických vodných hračiek. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o štyri kolesá, bude určená výstava automobilov s desiatimi luxusnými modelmi. Z čista jasna by sa tu mali objaviť aj dve helikoptéry. Celkovo sa tu každoročne zíde 580 spoločností. Minulý rok prišlo na výstavu do Monaka 36 400 ľudí a nechýbal ani princ Albert II.

Abu Dhabi International Boat Show 17.10. – 20.10.2019

Táto prehliadka je naplánované na 17. až 20. októbra 2019, pričom je nováčikom v zozname. Abu Dhabi International Boat Show organizuje tá istá spoločnosť, ktorá má na starosti výstavu v Southamptone vo Veľkej Británii. Hlavné mesto Spojených arabských emirátov sa stalo mekkou lodného priemyslu na Blízkom východe. Nachádza sa tu viac ako 300 kilometrov pobrežia a 200 ostrovov. Okrem toho sa tu zvykne konať niekoľko podujatí na svetovej úrovni. Patria medzi ne Abu Dhabi Sailing Regatta, Commodore’s Cup a Volvo Ocean Race. Ostrovy ako Yas, Saadiyat a sir Bani Yas sa stali vyhľadávanými destináciami s prístavmi svetovej úrovne. Výstava minulý rok privítala staviteľov z 18 krajín sveta, vrátane Sunseeker, Benetti, CRN, Mangusta, Princess, Ferretti Yachts a Pershing. Zúčastnilo sa aj mnoho miestnych lodeníc.

Fort Lauderdale International Boat Show 31.10. – 04.11.2019

Každú jeseň na samom konci sezóny prichádzajú z celého sveta člny a jachty veľké a malé, aby sa zúčastnili Fort Lauderdale International Boat Show. Ide o najväčšiu výstavu lodí na svete, ktorá sa koná od 31. októbra. do 4. novembra vo Fort Lauderdale. Ročník 2018 bude v poradí už 59 ročníkom, ktorá hostí viac ako 1 500 lodí – pozdĺž šiestich kilometrov plávajúcich dokov – 1200 vystavovateľov a 110 000 návštevníkov na siedmich miestach okolo Fort Lauderdale. Nielen, že tu návštevníci nájdu všetky druhy lodí – od super jácht a plachetníc až po rôzne motorové člny a vodné bicykle – k dispozícii budú aj všetky vodné športy, exotické autá a všetko čo nejakým spôsobom s námorníctvom súvisí. Obyčajné vstupné pre dospelých bude stáť 33 USD a 15 USD pre deti od 6 do 15 rokov. Zadarmo bude pre deti do 6 rokov.

Antigua Charter Yacht Meeting 04.12. – 10.12.2019

Posledná výstava v roku je zameraná na profesionálov z morského priemyslu. Antigua Charter Yacht Show je naplánovaná na 4. až 10. decembra v lodenici Nelson’s Dockyard Marina v anglickom prístave, Falmouth Harbour Marina a Antigua Yacht Club Marina. Všetky zaregistrované jachty zostávajú v dokoch počas piatich dní konania akcie, pričom piaty deň je dňom plavby. V tento deň  spoločnosti prezentujú svoju jachtu určenú na prenájom, pričom sa ňou plavia po vodách Antiguy poblíž ostrovov. Antigua Charter Yacht Meeting je nezisková organizácia, ktorá vyčleňuje finančné prostriedky pre rôzne školy, štipendiá, policajné stanice, obete povodní a podobne.

Written By
More from redakcia

Okolo sveta za 245 dní: najdlhšie trvajúca plavba za sto tisíc

Plavba na zaoceánskej lodi je úžasným spôsobom, ako preskúmať a spoznať celý...
Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *