Ešte dnes môžete nájsť vo Švédsku tepelné čerpadlá inštalované počas 80. rokov minulého storočia, doby takzvanej prvej renesancie tepelných čerpadiel spôsobené skokovým zvýšením cien ropy a vykurovacieho oleja, ktorý bol v Škandinávii veľmi rozšíreným zdrojom tepla pre domácnosti. Zimy vo Švédsku sú pritom dlhé a teploty tu padajú hlboko pod nulu.

Krby na kľúč od slovenskej firmy pre teplo vášho domova

A práve schopnosť slúžiť desiatky rokov ako spoľahlivý zdroj lacnej energie je dôvodom, prečo tepelné čerpadlá  dnes zažívajú tzv. druhú renesanciu. Tak ako postupne upadá sláva obnoviteľných zdrojov energie vyrábaných veternými a solárnymi elektrárňami, do popredia sa dostávajú práve tepelné čerpadlá, ktoré sú, na rozdiel od dvoch vyššie uvedených zdrojov, schopné:

 • dodávať stabilný objem tepla bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky,
 • fungovať bez špecifických nárokov na umiestnenie (napr. oblasť s vysokým počtom slnečných hodín, oblasť s nadpriemerne silnými veternými prúdmi pod.),
 • byť “životaschopné” aj bez štedrých dotácií z verejných rozpočtov.

Vlaňajší rok bol, čo do počtu inštalovaných tepelných čerpadiel, rekordný hneď v niekoľkých štátoch Európskej únie, napr. v Slovenskej republike, Rakúsku, Nemecku, Francúzsku. Ani tento rok pritom záujem o tepelné čerpadlá neklesá, práve naopak!

Preto, ak aj Vy uvažujete o tom, že si tento rok zaobstaráte nový zdroj tepla, venujte tepelným čerpadlám obzvlášť veľkú pozornosť. Nezáleží pritom na tom, či zháňate zdroj tepla pre bytový dom v Bratislave, rodinný dom v Banskej Bystrici či horskú chatu v okolí Popradu, tepelné čerpadlá majú čo ponúknuť všetkým!

Avšak pozor, má to háčik! Rovnako ako si starostlivo vyberáte predajcu automobilu, realitnú kanceláriu či trebárs lekára, mali by ste starostlivo vyberať aj predajcu, s ktorým skonzultujete svoj zámer kúpiť si tepelné čerpadlo. Ideálne by sa malo jednať o človeka či firmu s:

 • preukázateľnými skúsenosťami s tepelnými čerpadlami
 • dohľadatelnými referenciami, ktoré preukazujú schopnosť predajcu plniť svoje záväzky pri riešení záručných či po-záručných opráv
 • širokou ponukou tepelných čerpadiel, tj. predajca neponúka iba jednotky vzduch/vzduch alebo voda/vzduch
 • vlastným tímom technikov, ktorí majú skúsenosť s inštaláciou tepelného čerpadla
 • ponukou tepelných čerpadiel, ktorá získala európsku značku kvality Q

Prečo tepelné čerpadlá a aký typ?

Každý typ tepelného čerpadla je špecifický a je vhodný v rôznych situáciách. Ak svoj zámer konzultujete s predajcom, ktorý má v ponuke iba čerpadlá vzduch/vzduch alebo voda/vzduch, nemôžete od neho očakávať objektívne odporúčania a skôr si zaobstaráte čerpadlo, ktoré Vám nebude schopné lacno dodať požadovaný objem energie.

Aj pri tepelných čerpadlách dochádza k podvodom, kedy sa tepelné čerpadlá vydávajú za výkonnejšie a tichšie. Práve toto kontroluje nezávislý technický ústav, ktorý udeľuje európsku značku kvality Q.

Kvalita inštalácie má zásadný vplyv na výkon i životnosť tepelného čerpadla. Ak zariadenie inštalujete svojpomocne alebo prostredníctvom firmy, ktorá s týmto nemá dostatok skúseností, riskujete:

 • nižší výkon tepelného čerpadla,
 • vyššiu spotrebu elektriny,
 • vyšší hluk z vibrácií,
 • vznik poruchy, ktorá môže poškodiť tepelné čerpadlo.

Obozretnosť sa oplatí, predsa len, tepelné čerpadlá sú investíciou v poriadku tisícov i desiatok tisícov eur do zariadenia, ktoré Vám má spoľahlivo slúžiť niekoľko dekád.